Adiunkt z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, dr inż. Aleksander Orłowski otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców. W tegorocznej, XI edycji konkursu minister wyróżnił 168 osób.
Zainteresowania naukowe dr. inż. Orłowskiego dotyczą szeroko pojętej problematyki Smart Cities:
– Zajmuję się w szczególności badaniem urzędów miejskich i ich gotowości do wdrażania rozwiązań Smart Cities. Efektem badań ma być opracowanie metody oceny dojrzałości miast do bycia inteligentnymi. Badania mają charakter interdyscyplinarny z dominującym elementem procesów zarządzania – mówi dr inż. Aleksander Orłowski, adiunkt w Katedrze Zarządzania.
Laureat ma na swoim koncie szereg doświadczeń związanych z rozwojem miast. Uczestniczył m.in. w pracach zespołu opracowującego strategię rozwoju Miasta Gdańska 2030 (grudzień 2014–kwiecień 2015) oraz przygotowywał wytyczne dotyczące Inteligentnej Specjalizacji dla Województwa Pomorskiego: Smart Port&City (październik 2014–kwiecień 2015). Obecnie jest wiceprezydentem Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.
Dr Orłowski brał także udział (współautor wniosku oraz własna ścieżka badawcza) w Maria Curie Projekt SASD (7 Program Ramowy UE), którego celem było m.in. stworzenie rozmytego modelu do wspomagania zarządzania sprzedażą usług w Internecie. Projekt realizowany był wraz z partnerami z Australii i Hiszpanii.
Zanim związał się zawodowo z Politechniką Gdańską obył staż w IBM Polska (2008), a w latach 2003–2011 był właścicielem serwisu sprzedającego kredyty. Pracę na naszej uczelni rozpoczął po ukończeniu studiów doktoranckich (Środowiskowe Studium Doktoranckie, obrona z wyróżnieniem na Politechnice Poznańskiej, 2012). Ma na swoim koncie zagraniczne staże naukowe na University of Newcastle w Australii (dwukrotnie 2012, 2015) oraz Leibniz Universitat Hannover (2015). Za swoją działalność naukową uzyskał Nagrodę Rektora PG dla młodych pracowników (2012) oraz stypendium dla najlepszych młodych pracowników naukowych – w ramach programu unijnego Advanced PhD (2013–2015).
Dr Orłowski udziela się również pozanaukowo. W roku 2005 założył młodzieżową organizację charytatywną Leo Gdańsk Artus (pomoc dla rodzinnych domów dziecka). W latach 2012–2013 był nawet prezydentem Leo Polska i członkiem Leo International.
***
W konkursie MNiSW na stypendia dla wybitnych młodych naukowców rozpatrzono 1137 wniosków. Lista wyróżnionych znajduje się na stronienauka.gov.pl. Laureaci będą otrzymywali 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/stypendium-mnisw-dla-dr-aleksandra-orlowskiego